Sousedská univerzita 2022/2023

Srdečně zveme k zápisu do dalšího ročníku Sousedské univerzity! V rámci 10 přednášek opět zabrousíme do různých vědních oborů a zavítají k nám zajímavé osobnosti, ať už z různých univerzitních pracovišť nebo přímo z praxe. Opět se budeme potkávat jednou za měsíc v příjemném prostředí sálu blanenského kina v pátky v 17.30h.

Zapisovat se je možné od středy 10. 8. od 8.30h v běžné otevírací době knihovny na ekonomickém oddělení nebo ve studovně. Roční poplatek činí stejně jako v předchozích letech 300 Kč. Ve studovně je možné platit kartou.
Těšíme se na Vás!

anotace přednášek

přihláška k tisku

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Mobilní hospic sv. Martina: Povídání o paliativní péči

Co je to hospicová péče a kdo jsou vlastně lidé, kteří za činností mobilního hospicu stojí? Pro koho jsou jeho služby určeny, jak péče probíhá a jak je možné o ni zažádat? Jak může pomoci lidem v těžké životní situaci? A co je to koláč pro hospic? To a mnoho dalšího se dozvíte na podvečerním povídání.

Kdy: čtvrtek 29. září 2022 v 18.00 h
Kde: multifunkční místnost knihovny, 4. patro

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Dětské knižní promítání: Anna a Anička

Tradiční sobotní čtení pro děti a jejich dospěláky. Tentokrát o životě na začátku a konci z knihy Martiny Špinkové a nakladatelství Cesta domů. Všichni jsme malí, stárneme a umíráme. Někdy je těžké o tom mluvit, někdy může být jednodušší si o tom přečíst příběh. Jako ten o Anně a Aničce.

Zároveň bychom tímto čtením rádi upozornili na charitativní akci Koláč pro hospic na podporu péče o nevyléčitelně nemocné.

Od 9.00 do 11.30 h bude otevřeno dětské oddělení knihovny pro půjčování, počtení, prohlížení a lelkování.

Kdy: sobota 1. října 2022 v 10.00 h
Kde: multifunkční místnost knihovny, 4. patro

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Knižní pelíšek: Husy divohusy

Další Knižní pelíšek v duchu waldorfské pedagogiky pro nejmenší děti a jejich dospěláky. Přijďte se zakutat! Provede Vás Zuzanka Hegerová.
Tentokrát s příběhem na motivy staroruské pohádky zpracovaným známou japonskou ilustrátorkou Iku Dekune žijící v Praze. I když se o divokých husách tradovalo mnoho zlého, a dokonce že kradou malé děti, tentokrát to nakonec dobře dopadne… Uf!

Kdy: čtvrtek 6. října 2022 v 9.30 h
Kde: multifunkční místnost knihovny, 4. patro

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Knižní blešák

Opět zveme všechny knihomoly, knihomily a knižní závisláky na tradiční knižní blešák! Prodávat nebo nakupovat můžete za lidovou cenu knihy, časopisy, učebnice, LP, CD, deskovky a hry s edukačním přesahem. Můžete se přijít jen podívat a užít si blešákovou atmosféru nebo se zapojit jako prodejci. Zájemci o prodej, hlaste se prosím na mollova@mk.blansko.cz nebo u svých knihovníků. Prodej i vstup je zdarma. Počet míst je omezen!
A nezapomeňte s sebou vzít i děti! V 15.00 h začíná v sále kina loutkové divadlo pro malé i velké!
Akce probíhá ve spolupráci knihovny a Kulturního střediska města Blanska.

Kdy: sobota 8. října 2022 v 14.00–17.00 h
Kde: foyer Kina Blansko

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Červená karkulka

Legendární pohádka o malé holčičce, která se sama vydá do lesa. Jak to dopadne s Červenou karkulkou tentokrát? Srdečně zveme všechny malé i velké na hororovo-pohádkové loutkové představení v podání Radky Blatné.
Akce probíhá v rámci knižního blešáku, a to ve spolupráci knihovny a Kulturního střediska města Blanska.

Kdy: sobota 8. října 2022 v 15.00 h
Kde: Kino Blansko

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Mgr. Lukáš Pich: Česká příroda okem kamery

Další přednáška z cyklu Sousedské univerzity, tentokrát zejména pro milovníky přírody.
Nechte se unést úžasnými záběry mladého českého kameramana Lukáše Picha, který se místo honosných filmů věnuje natáčení české fauny i flóry, jež mnohdy naleznete přímo za humny. Ve svém povídání, doplněném fotkami a videoklipy, ukáže, jak se točí žáby, ptáci či pavouci ve volné přírodě, jak se maskovat, abyste splynuli s prostředím, nebo co všechno se vám může stát při filmování jelenů.

Kdy: pátek 14. října 2022 v 17.30 h
Kde: Kino Blansko
Vstupné pro nezapsané zájemce: 70,– Kč

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Knižní pelíšek: Nový domek pro myšku

Pelíšek má být velký tak akorát, aby byl teploučký, útulný a vešlo se tam všechno a všichni, co máte rádi! A myška takový pelíšek hledá pro sebe a své jablíčko. A jak už to tak bývá, nebude to úplně jednoduché.
I my se zakutáme do útulna na dalším podzimním Knižním pelíšku. A určitě se všichni vejdeme.
Pro všechny nejmenší děti a (nejen) jejich maminky.

Kdy: čtvrtek 20. října 2022 v 9.30 h
Kde: multifunkční místnost knihovny, 4. patro

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Ladislav Nejezchleb: Fotografie

Ohlédnutí za celoživotní tvorbou blanenského amatérského fotografa Ladislava Nejezchleba představuje výstava jeho pozoruhodných fotografických cyklů.

Struktura rozličných povrchů, překvapivá hra barev, obrazy lidí z ulice, obnažená lidská těla tu krásná, tu zdeformovaná, místa víry v toku času. V tom všem, někdy pod povrchem šokující syrovosti, je v daném okamžiku zachycena krása a spiritualita jako jakási všudypřítomná a stálá kvalita našeho světa. Je potřeba věci prozkoumat a proniknout až k podstatě. Pak je možné tyto kvality spatřit. A to fotografie Ladislava Nejezchleba umí…

Srdečně vás zveme na slavnostní vernisáž, která se uskuteční v pátek 16. září v 18.00h. Výstavu slovy uvede Irma Charvátová.

Výstava potrvá do pátku 21. října 2022 a je volně přístupná v běžné otevírací době knihovny.

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Houbové hloubání v knihovně houbovně

Houby jsou všude, proč by nemohly být i tématem básní, pohádek, soutěží a her? Knižní dýchánek pro malé i větší milovníky hub a houbiček, hřibů, chorošů a smržů. Proč jsou houby na světě, jak spolu rozmlouvají a jestli je s nimi legrace, to se dovíte od slimáka Chechtouna, pokud to ovšem už dávno nevíte… Aby bylo jasno, provedeme řez opravdovou houbou a koukneme se jí pod závoj. Ale taky popustíme uzdu fantazii a vymyslíme úplně nové druhy hub. Držte si klobouky, pojedem z kopce! Ideální pro děti od 6 do 12 let.

Kdy: úterý 20. září 2022 v 16.00 h
Kde: dětské oddělení knihovny, 4. patro
Vstup volný

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář

Knižní pelíšek: Jakub a babí léto

Znáte ten pocit, kdy se zachumláte do peřin a je vám fajn?
Zveme nejmenší děti od 2 do 6 let a jejich maminky na další zářijový knižní pelíšek – příjemně hebké a útulné dopoledne s pohádkou, říkankou a písničkou v duchu waldorfské pedagogiky.
Tentokrát se budeme loučit s létem s poetickou knihou Mileny Lukešové Jakub a babí léto. 

Kdy: čtvrtek 22. září 2022 od 9.30 h
Kde: multifunkční místnost knihovny, 4. patro

Rubriky: Aktuality | Napsat komentář