Načítám Akce

Důkaz nebo cesta?

23. 11. 2016 v 18:00 - 20:00

Navigace pro Akce

Přednáška volně navazuje na dvě předchozí, které doc. RNDr. Zdeněk Pospíšil, Dr. z Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně přednesl v Městské knihovně Blansko.

V přednášce nazvané „Pascalova sázka“ předestřel otázku, zda je rozumné vsadit na to, že Bůh existuje. V přednášce s názvem „Dokazuje matematika existenci Boha?“ se věnoval možnosti deduktivního dokazování boží existence.

Zbývá tedy prověřit možnost důkazu induktivního.
Úvahy typu „z existence světa plyne existence Stvořitele“ systematicky rozvíjel již Tomáš Akvinský (1225 -1274). Současnost, poučená rozvojem přírodovědy, logiky, matematického a počítačového modelování složitých systémů, umožňuje nový pohled na tento způsob myšlení. V poslední době mu také byly věnovány např. knihy Bůh jako vysvětlení od Richarda Swinburna nebo Kosmologický důkaz boží existence v životě a myšlení od Stanislava Sousedíka.
Přednáška, která proběhne v Kulturce blanenské knihovny ve středu 23. listopadu 2016 od 17 hodin, představí některé tradiční i soudobé postupy, které ukazují, předstírají nebo hledají cesty „od stvoření k Tvůrci“. Jejím záměrem je inspirovat přemýšlení a představivost, nikoliv přesvědčovat nebo přesvědčení vyvracet.

Datum:
23. 11. 2016