Nabídka pro I. stupeň ZŠ

NABÍDKA BESED PRO ŽÁKY ZŠ

Besedy vede knihovnice a jsou připraveny na 30 – 45 minut.

Podle přání učitelů je možno besedy upravit či připravit další. Besedy jsou bezplatné.

Pokud třída ve školním roce navštíví knihovnu, na druhou besedu mohou knihovnice přijít přímo do školy.

V případě zájmu kontaktujte vedoucí oddělení pro děti a mládež: Bc. Ivana Filoušová (filousova@mk.blansko.cz, 516 410 101)

Knihovna, vyhledávání, práce s knihou (4. – 9. třída)

Knihovna – co to je, jak funguje, služby knihoven. Jak se zapsat, orientovat ve fondu, na webových stránkách.

Jak vyhledat správnou knihu, jak v knize vyhledat ty potřebné informace. Vyhledávání v katalogu.

Advent (všechny ročníky)

Jak slavíme Vánoce dnes a jak se slavily kdysi.

Velikonoce (všechny ročníky)

Velikonoční zvyky a obyčeje.

1. TŘÍDA

První návštěva knihovny

První návštěva prvních tříd. Popovídáme si o knihovně, co v ní najdeme a jak se v ní chovat.

Přečteme si a promítneme si krátký příběh.

Druhá návštěva knihovny

Hravá písmena – Hrajeme si s písmenky podle knih Z. Pospíšilové.

Besedy s knihou – promítání obrázků a čtení příběhu, povídání o něm.

– Gruffalo – bojíte se? a čeho?

– Kamil neumí lítat – o tom jak jeden špaček jenom a jenom četl

2. TŘÍDA

Hádáme a luštíme

I knihy jsou plné hádanek a různého luštění. Jak vám to jde?

Čtení podle obrázků

Ilustrace jsou důležitou součástí knih. Umíme ale vyprávět příběh jenom podle obrázků? Beseda nejen o ilustrátorech.

Besedy s knihou – promítání obrázků a čtení příběhu, povídání o něm.

– Bajky – O lvu a myšce

– Jak bylo malé růžové slůně jednou velmi smutné a jak všechno dobře dopadlo

3. TŘÍDA

Komiks

Beseda o komiksové literatuře. Zkusíme si i doplnit text do již nakresleného komiksu.

Besedy s knihou – poslech ukázky z knihy a vyplňování pracovního listu

– Pipi, Lisa, Olle a ostatní – Znáte tato jména? Přijďte na besedu a povíme si něco o paní Astrid Lindgrenové, která pro nás napsala legendární Pipi Dlouhou Punčochu, Děti z Bullerbynu a další krásné knihy.

– Pachatelé dobrých skutků – když chce někdo konat dobré skutky a nedopadne to podle jeho   představ

Dílna čtení

Děti čtou určitou dobu knihu podle vlastního uvážení a poté zpracovávají dané otázky. Nebo čtou knihovnicí předem daný text a s tím dále pracují. Pracuje se jak samostatně, ve dvojicích i reflexe před celou třídou.

4. a 5. TŘÍDA

Výprava do historie

Pomocí knih se můžeme vypravit do historie za našimi panovníky, do měst a vesnic nebo si představit třeba řemesla.

– Řemesla – představení některých možná i zapomenutých řemesel.

– České pověsti – povídání o některé předem vybrané české pověsti

– Pověsti z Blanska a okolí

– Náš stát – státní symboly – znáte státní symboly? A víte jak je používat a kdy vznikly?

Besedy s knihou – poslech ukázky z knihy a vyplňování pracovního listu

– Záhada hlavolamu – Tajemná stínadla ožívají.

– Na orlích křídlech

PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU

Vzhledem k promíchanosti dětí ve školních družinách máme nachystané tyto besedy:

Pro družiny s mladšími dětmi (1. – 3. třída):

Besedy s knihou – promítání obrázků a čtení příběhu, povídání o něm. Nabídka titulů při domluvě s knihovnicí

Pro družiny se staršími dětmi (3. a 4. třída):