Rok 2011 v blanenské knihovně z pohledu statistiky

Každý rok se celostátně statisticky zpracovávají výsledky činnosti všech knihoven v České republice. Rozmanitá statistická data za rok 2011 shromáždila i Městská knihovna Blansko. Informace nejprve putovaly do Moravské zemské knihovny v Brně a následně do NIPOSu (Národní informační a poradenské centrum pro kulturu), kde se dočkají dalšího souhrnného vyhodnocení.

Z velmi podrobných údajů vybíráme některá pro veřejnost zajímavá data.

Stav knihovního fondu Městské knihovny Blansko činil k 31. 12. 2011 125181 titulů (naučná a krásná literatura, zvukové dokumenty).

Přírůstky do knihovního fondu knihovny ve sledovaném roce 2011 tvořilo 3058 knihovních jednotek (knihy, zvukové nosiče).

Knihovní systém Clavius zaznamenal v roce 2011 3005 aktivních registrovaných čtenářů, přičemž v celkové databázi eviduje 9080 čtenářů.

Vysokými čísly disponujeme v oblasti návštěvníků knihovny. V roce 2011 přišlo do naší kulturní instituce 58221 lidí (v této sumě je i 6384 přímých návštěvníků kulturních akcí a 26185 virtuálních návštěv).

Vysoký je počet výpůjček za sledovaný rok 2011, a to celkem 172139 jednotek (nejvíce – 87329 titulů – se půjčovala krásná literatura dospělými čtenáři, 22801 knih krásné literatury si odnesli čtenáři do patnácti let z dětského oddělení).

Městská knihovna Blansko realizuje pro své klienty také meziknihovní výpůjční službu (MVS), která zajišťuje požadovanou literaturu z jiných knihoven v celé České republice. MVS se týká hlavně odborných knih. Službu jsme v loňském roce poskytli 230 zájemcům z blanenské knihovny. Jiné knihovny se s touto službou na naši knihovnu obrátily ve 138 případech.

V rámci činnosti regionálního oddělení Městské knihovny Blansko jsme knihovnám ve zhruba polovině bývalého okresu Blansko půjčili z výměnných fondů (VF) 197 souborů, přičemž soubory obsahovaly dohromady 14884 knih.

V uplynulém roce zorganizovali pracovníci knihovny 121 kulturních akcí pro veřejnost a 244 ryze vzdělávacích akcí (semináře, kurzy, přednášky apod.).

Blanenská knihovna má pro své návštěvníky ve všech odděleních k dispozici celkem 48 studijních míst.

Poslední pozoruhodné číslo, které uvádíme, je 27763 návštěv webových stránek blanenské knihovny od dubna 2011, kdy byl nový web www.knihovnablansko.cz uveden do provozu.

Všechny výše uvedené informace zavazují pracovníky Městské knihovny Blansko k aktivní a stále kvalitnější práci ve prospěch uživatelů a návštěvníků jednoho z tradičních kulturně vzdělávacích zařízení v Blansku.

Helena Juříková, Mgr. Pavel Přikryl