Mauthausen, koncentrák smrti… – vernisář + beseda s hosty

Další výstavu v knihovně jsme svěřili Zdeňce Mlýnkové, blanenské rodačce a fotografce. Vernisáž byla spojená s besedou, na které vystoupili historik Jan Jandl, Milena Spoustová z Kounicových kolejí v Brně a Jan Rybnikář z Gymnázia Křenová v Brně. Hlavním impulsem pro uspořádání výstavy je autorčina rodinná vazba na Stanislava Kunce – rodáka z Habrůvky, který prošel právě Mauthausenem.

Další inspirací byla kniha ředitele brněnského gymnázia Karla Littlocha „Mauthausen, lágr smrti“, ve které autor popisuje (jako vlastní svědectví) život v lágru a systémy koncentračních táborů v letech 1941-1945. Stanislav Kunc měl ve svých 32 letech manželku, pětiletého chlapce a ještě nenarozenou dceru. Se svou rodinou žil v Olomučanech. V době války pracoval jako soustružník brněnské Zbrojovky, kde byl 26. 6. 1941 i s kolegy zatčen gestapem kvůli finanční sbírce na pomoc jedné opuštěné rodině. Stanislav Kunc prožil těžké čtyři měsíce ve vyšetřovací vazbě v Kounicových kolejích. Právě tady se udělovaly nejpřísnější rozsudky. Začátkem října 1941 byl následně deportován do lágru v Mauthausenu, kde 13.2. 1942 zahynul. Jeho dcera se narodila 9 dní po jeho smrti. V roce 1946 mu prezident republiky Ludvík Svoboda jako uznání bojových zásluh v boji za osvobození republiky Československé z nepřátelského obsazení udělil ČESKOSLOVENSKÝ VÁLEČNÝ KŘÍŽ 1939 In Memoriam. Výstava byla koncipována jako soubor panelů, na kterých byly fotografie z tábora, skeny knihy Karla Littlocha a dobové fotografie s výpisem reálií.

Příspěvek byl publikován v rubrice Stalo se. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.