Co bylo špatně v seriálu První republika – komentované promítání

Jak byl zobrazen život v oblíbeném televizním seriálu a jak vypadala každodenní realita? Rozpory na pozadí osudů hlavních hrdinů odhalí při komentovaném promítání historik a specialista na období první republiky Libor Vykoupil z Masarykovy univerzity v Brně. Vstupné dobrovolné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u Co bylo špatně v seriálu První republika – komentované promítání

 1. avatar Hana napsal:

  Vzhledem k tomu, že seriál patřil k nejoblíbenějším, asi na něj moc špatného nebylo. Myslím, že tento druh tvorby slouží především k „pobavení“diváka. Pokud by někdo stál o historické skutečnosti, jistě si počte v odborné literatuře, či slhédne např. dokument.
  Pěkný den všem.
  Hana

  • avatar Lukáš Dlapa napsal:

   Dobrý den, paní Hano,
   přednáška nemá cupovat seriál jako takový, ale má spíš poukázat na rozdíly ve vyobrazení dané doby v seriálu v porovnání se skutečností.
   Toto komentované promítání ani nemá být vysoce odbornou přednáškou, ale má spíše pobavit.
   Z článku autora přednášky, pana Vykoupila: „…Tomáš Töpfer v roli továrníka Škvora – předně, zarostlý jako Ezau vypadal jako karikatura židovského fabrikanta. Pánové oné krásné doby nosili kníry či kníry s bradkou, vojáci či vyšší úředníci licousy, velmi staří pánové, kteří by se při holení pořezali, pak plnovous, ale upravený!
   …Tehdy letěly dámičky spíše při těle, přečtěte si Švejka, a přitom šik díky korzetům. I když už na sobě neměly skoro nic, korzet zůstával jako poslední linie opevnění. Tady poskakují moderní vychrtlá strašidla, jež by tehdejší pánové spěchali především vykrmit. Také by je oblékali, protože doba byla prostě pokrytecká. Korzet, jak vtipně poznamenal kolega Vítězslav z módního blogu czechfashionisto.com, byl všudypřítomný, i ta poslední služka vymetající krb v Panství Downton má korzet!…“
   Však přijďte na přednášku a dozvíte se mnohem víc 🙂
   Pěkný den, Lukáš Dlapa

 2. avatar Hana napsal:

  Vážený pane Dlapo,
  děkuji za vaše vyjádření a za pozvání. Ale při použití výrazů „..karikatura..“, „…srašidla..“ jste mě nepřesvědčil, že nechcete seriál cupovat. To, jak přednášku pojmete je plně na vás, ale uvedete-li v nadpisu pozvánky, že „něco bylo špatně“…Pro mě trochu zavádějící.
  Přeji vám nemalou účast nejen na této akci a těší mě iniciativa celého vašemu kolektivu.
  Hana

  PS: Švejka jsem četla. :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *