Máme bibliobox!

Vyslyšeli jsme prosby našich čtenářů a pořídili bibliobox, tedy návratový box na knihy. Box je samoobslužný a je umístěn před hlavním vchodem do knihovny. Čtenáři díky němu mohou vracet knihy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a to zcela jednoduše vhozením knih do otvoru v horní části boxu. Chceme tak vyjít vstříc všem, kteří to k nám nestihnou v naší otevírací době, případně jdou jenom kolem a nehodlají si nic nového půjčit. Do boxu je možné vracet pouze knihy a časopisy, které je nutné vhazovat hřbetem napřed. Vypůjčená CD a deskové hry je třeba stále vracet přímo v knihovně. A to hlavně z důvodu možného poničení, případně vysypání. Stejně tak je nutné vracet přímo v knihovně knihy zapůjčené prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby. Veškeré takto vrácené výpůjčky budou čtenářům z jejich konta odečteny následující pracovní den. Je tedy třeba na to myslet i v rámci termínů odevzdání. Tzn. jestliže mám knihy vrátit do středy, je nutné je do boxu vhodit nejpozději v úterý. Vrácení výpůjček si bude moci čtenář ověřit ve svém čtenářské kontě v rámci knihovního katalogu.

Na vzhledu boxu jsme spolupracovali s blanenskou výtvarnicí Jolanou Chalupovou a jedná se vlastně o zvířátko, které žere knihy, takže jsme je pojmenovali Knihožrout. Je to kovová schránka s vnitřním vozíkem, do kterého padají vhazované knihy. Aby se knihy nepoškodily, je dno vozíku usazeno na pružinách a postupně klesá pod tíhou vhazovaných knih. Knihy tak do boxu padají neustále z co nejmenší výšky.

Pořízení boxu bylo spolufinancováno z dotace Jihomoravského kraje.