Nabídka pro II. stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

Milí pedagogové,

v rukou držíte nabídku programů pro 2. stupeň základní školy a víceletá gymnázia pro školní rok 2023/2024. Programy by měly doplnit a podpořit výuku a motivovat děti k rozvíjení čtenářství a vytváření vlastních názorů a postojů. Zároveň jsou to lekce informačního vzdělávání a hravou formou v nich s dětmi probrat jednotlivá témata.

Programy jsou založeny na dialogu a vzájemné interakci, jejich součástí je vždy také odlehčující aktivita, která ze čtení a vzdělávání dělá zábavu.

V nabídce jsou programy o literárních žánrech, autorech a jednotlivých dílech nebo o historických osobnostech. Rádi však připravíme jakýkoli jiný program podle Vašich potřeb a přání. Podle individuální domluvy lze přizpůsobit nejen téma a formu, ale i délku programu. Běžná délka návštěvy je cca 60 min, program se koná v knihovně a je zdarma.

Lekci si prosím rezervujte emailem, příp. telefonicky.

Těším se, že si to spolu v knihovně užijeme.

Alice Hrbková a dětské oddělení Městské knihovny Blansko

Vzrušující národní obrození
Dnes obávané a poněkud zaprášené učivo popisuje éru, která byla pro její aktéry nespoutaná a odvážná, věci se děly a bylo fantastické být při tom. Dnešní klasici byli tehdy celebrity, na to vemte jed.
Témata: literatura, literární pojmy

No nazdar!
Zlatá kaplička čili Národní divadlo, jeho strastiplný vznik, slavné začátky, požár, velké osobnosti a dnešní podoba. Program s ukázkami a silným dramatickým nábojem.
Témata: ND, historie, divadlo

České vladařské nebe
Karel IV., Rudolf II., Marie Terezie nebo kterýkoli panovník je vám libý. Program doplňující školní výuku zajímavostmi, pikantnostmi a dějinnými souvislostmi.
Témata: dějiny ČR, dané osobnosti

Halloween, Samhain nebo Dušičky?
Jak spolu souvisí pohanské a křesťanské svátky, proč je slaví lidé v různých koutech světa a že nejsou jen smutné? Program příhodný pro zádumčivý podzimní čas.
Témata: pohanství, Keltové, křesťanství, folklór

Zelený svatý
Irsko a svatý Patrick aneb trocha dějinných souvislostí v kulisách zeleného ostrova Eire. Svébytný svět leprikónů a potulných bardů, irská hudba a literární odkaz O. Wilda nebo J. Joyce.
Témata: Irsko, folklór, hagiografie

W+V aneb pudr a benzín
Fascinující dvojice Voskovec a Werich, dva svébytní spisovatelé, divadelníci, emigranti, humoristé a filozofové. Program o Osvobozeném divadle, jeho hlavních aktérech a historických kulisách tohoto fenoménu. Možnost návaznosti na program věnovaný Fimfáru a autorskému pohádkářství.
Klíčové kompetence: k učení, komunikativní, k řešení problémů, sociální
Témata: JW, pohádka, divadlo, Osvobozené divadlo, první republika, emigrace, 2. světová válka

Jestřábí muž
Jaroslav Foglar ovlivnil již několik generací českých čtenářů a stále má co říct. A stejně tak i mnozí jeho literární pokračovatelé. Prvky dobrodružství, hororu, humoru a romantiky v jednom literárním programu!
Klíčové kompetence: k učení, k řešení problémů, komunikativní, občanské, sociální
Témata: JF, morálka, dějiny, skauting

Poslední zmrzlina s Annou F.
Knihy o dětství prožitém za holocaustu jsou užitečnou pomůckou pro pochopení historie i učebnicí základních lidských hodnot. Deník Anne Frankové, Ostrov v Ptačí ulici, Transport na věčnost a řada dalších knih jako nenásilný způsob, jak zprostředkovat zkušenost s násilím.
Klíčové kompetence: k učení, občanská, sociální
Témata: holocaust, 2. světová válka, válka, žebříček hodnot

Interview s Monou Lisou
Exkurze do světového malířství, případně dalších uměleckých sfér. Největší osobnosti, zásadní styly a směry, slavná díla a spousta pikantních zajímavostí. Program se může zaměřit jen na vybrané období či osobnost podle potřeby.
Témata: výtvarné umění, dějiny

V nabídce jsou i loňská témata:

Je to epický!
Literární teorie, žánry a pojmy v lehké teorii a nelehké praxi.

To je tragédie!
Seznámení s řeckou mytologií, jejími hrdiny a monstry.

Bratři ve stínu kapradiny
Karel a Josef Čapkové jako piloti českého románu, povídky i divadelní hry.

Sejdeme se ve Valhalle
Že severské představy o bozích nemusí být vůbec chladné.

Biblické horory
Kniha knih jako studnice strhujících příběhů. Prvky dobrodružné, hororové, erotické nebo třeba pohádkové dle vaší libosti a výběru

Génius Magor
Zakázané knihy pro děti a povídání o totalitě, disentu, samizdatu, emigraci, undergroundu a dlouhých vlasech.

Poklad na smetišti
Napínavá kniha Odpad se odehrává na smetišti v Rio de Janeiru a vypráví o základních lidských hodnotách.

… nebo jakékoli téma dle vašeho přání

(s přiměřeným časovým předstihem objednání)

nabídka 2023/2024 v pdf