Nabídka pro II. stupeň ZŠ a víceletá gymnázia

2. STUPEŇ ZŠ A PŘÍSLUŠNÉ ROČNÍKY VÍCELETÉHO GYMNÁZIA

Úvod do knihovny + vyhledávání

Vše o knihovně a orientaci v knihovním fondu.

Jak psát referát

Jak má vypadat referát, odkud mohu čerpat informace a jak správně citovat.

Svět fantasy

Fantasy literatura není pouze Harry Potter. Představení dalších knih z tohoto žánru.

Pohádka

Shrnutí všeho co víme o pohádkách.

Bajky

Co je to bajka, její vznik, alegorie, nejznámější autoři – ukázky, ponaučení.

Přísloví

Moudrost a zkušenosti předků v příslovích.

Připravuje: Lenka Jančová, Dis. – jancova@mk.blansko.cz

William Shakespeare

Život a dílo největšího dramatika, ukázky a zajímavosti. Tipy, co si přečíst a v jakém překladu.

Fanfikce aneb Půjč mi svůj svět

Fanouškovská tvorba inspirovaná populárními filmy a knihami. Co všechno vzniká a proč. Pískoviště tvůrčího psaní.

Informační gramotnost ve zkratce

Tato přednáška si klade za cíl sdělit žáků a studentům, že něco jako informační gramotnost existuje. Dozvědí se, jaké nástroje informační gramotnost používá a jak přemýšlet o informacích a nakládat s jejich zdroji, abychom se mohli považovat za informačně a mediálně gramotné. Dalšími důležitými tématy, která budou zmíněna, jsou hoaxy, dezinformace, sdílení na sociálních sítích a bezpečnost na internetu.

Citace

Cílem výukového programu je naučit žáky a studenty správně citovat. Dozvědí se, proč je citování povinné, co je to citační norma a jaké klade nároky na odborný text, a především se seznámí s generátorem citací.