Nabídka pro I. stupeň ZŠ

NABÍDKA KULTURNĚ – VZDĚLÁVACÍCH BESED PRO 1. STUPEŇ ZŠ

Besedy vede knihovnice a jsou připraveny na 30–45 minut. Podle přání učitelů je možno besedy upravit či připravit další. Besedy jsou bezplatné.
Kontakt: Bc. Ivana Filoušová – filousova@mk.blansko.cz, 777 485 565
Kontakt pro 1. třídy: Barbora Alexová, DiS. – alexova@mk.blansko.cz, 777 485 565

Knihovna (1.–9. třída)
Knihovna – co to je, jak funguje, služby knihoven. Jak se zapsat, orientovat ve fondu, v katalogu a na webových stránkách.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální
Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a jeho svět – místo, kde žijeme

Povídání o knize (2.–9. třída)
Povídání o čtení, knihách a žánrech. Všichni si budeme i chvíli číst a potom si o tom povíme. Doporučování nových a žádaných knih.

1. TŘÍDA

V podzimních měsících doporučujeme navštívit s prvňáčky knihovnu na besedu:

První návštěva knihovny
První návštěva prvních tříd. Popovídáme si o knihovně, co v ní najdeme a jak se v ní chovat.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vypisuje na podzim projekt „Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka“. Podrobné informace k projektu posíláme vždy po vyhlášení vedení škol.

2. TŘÍDA

Hádáme a luštíme
I knihy jsou plné hádanek a různého luštění. Jak to jde vám?

Čtení podle obrázků
Ilustrace jsou důležitou součástí knih. Umíme ale vyprávět příběh jenom podle obrázků? Beseda nejen o ilustrátorech.
Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, Umění a kultura

Bajky
Na bajce o lvu a myšce si přiblížíme žánr bajky i různé lidské vlastnosti.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální, občanské, k řešení problémů

Večerníček
Pohádky a příběhy z večerníčků. Ukázka knih s příběhy z večerníčku.

Pohádky
Přijďte si zopakovat klasické pohádky a pohádkové postavy, které všichni známe.

3. TŘÍDA

Komiks
Beseda o komiksové literatuře. Hrátky s komiksem.

Pipi, Lisa, Olle a ostatní
Znáte tato jména? Přijďte na besedu a povíme si něco o paní Astrid Lindgrenové, která pro nás napsala legendární Pipi Dlouhou Punčochu, Děti z Bullerbynu a další krásné knihy.

Národní pověst
Čech, Krok, jeho tři dcery a Přemysl Oráč. To jsou jména, která všichni známe. Na krátkém příběhu si je připomeneme.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální, k řešení problémů, občanské

Můj mazlíček
Domácího mazlíčka chce snad každé dítě a většina je i má. Ale zvířátka můžeme mít různá. Představení knih o zvířatech i práce s naučnou literaturou o tom, jak se o mazlíčky starat.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální, k řešení problémů, k učení
Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a jeho svět – rozmanitost přírody

Pachatelé dobrých skutků
Příběhy o dětech, to jsou ty, které tak rádi čteme. Tady se podíváme na dvojici kamarádů, kteří by rádi pomáhali ostatním, ale většinou se to obrátí proti nim.

4. TŘÍDA a 5. TŘÍDA

Básně
Tvořivá práce s poezií.

Templářský rytíř v Blansku
Budeme pracovat s blanenskou pověstí o sv. Martinovi, a tím si i probereme, co je vlastně pověst.
Klíčové kompetence: k učení, komunikativní, sociální a personální, k řešení problémů, občanské

Na orlích křídlech
Parta kamarádů nám v této knize představí žánr dobrodružné literatury.

Tajemství jeskyně pokladů
S touto dobrodružnou knihou se ponoříme do mapy, ve které se budeme muset zorientovat a ještě si i něco vyluštíme.

Mikulášovy patálie
Na příběhu Mikuláše a jeho kamarádů s názvem Jsem nejlepší ve třídě se podíváme nejen na to, v čem jsme dobří, ale i na školní známky.

S knihou do historie
V příbězích spousty knih se můžeme přemístit do historie a zažít dobrodružství v době, kterou nepamatujeme.

Řemesla
Představení některých možná i zapomenutých řemesel.

Náš stát
Každý stát má svoje státní symboly. Většinu z nich známe, ale víte o nich něco víc?

PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU

Besedy pro školní družiny trvají 30 minut formou knižního promítání a diskuze o dané knize, poté je čas na prohlížení knih. Můžete přijít strávit čas do půjčovny i bez doprovodného programu.

Prasátko Lojzík
Mít kamaráda je super. S kamarádem je všechno lepší. Ale co když se vám kamarád ztratí?
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální
Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a jeho svět – lidé kolem nás

Slůně
Jak bylo malé růžové slůně jednou velmi smutné a jak všechno dobře dopadlo. Pomocí příběhu si přiblížíme situaci, kdy se musíme vzdát něčeho, co máme moc rádi.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální, občanské

O klíči
Co všechno se může stát, když cestou do školy najdeme starý klíč.

Ti otravní králíci
O jednom medvědovi, který si myslel, že samotnému mu bude lépe. A také o králících, kteří toho medvěda přesvědčili, že mít přátele stojí za to.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální a personální

nabídka v pdf ke stažení a tisku