Nabídka pro I. stupeň ZŠ

Milí pedagogové,

v rukou držíte nabídku vzdělávacího programu pro 2.–5. třídy základní školy pro školní rok 2022/2023.

Programy by měly doplnit a podpořit vzdělávací program základních škol a motivovat děti k rozvíjení čtenářství a vytváření vlastních názorů a postojů. Zároveň je však možné chápat je i jako lekce informačního vzdělávání a hravou formou v nich s dětmi probrat jednotlivá témata.

Programy jsou založeny na dialogu a vzájemné interakci, jejich součástí je vždy také odlehčující aktivita, která ze čtení a vzdělávání dělá zábavu.

Jak vidíte, v nabídce jsou programy o literárních žánrech, autorech a jednotlivých dílech, ale třeba také o historických osobnostech. Je to ochutnávka, ke které rádi připravíme neomezené programové menu na objednávku podle Vašich potřeb a přání. Podle individuální domluvy s pedagogem lze přizpůsobit nejen téma a formu, ale i délku programu. Běžná délka návštěvy je cca 40 min, program se koná v knihovně a je zdarma.

Pokud by Vám okolnosti nedovolovaly návštěvu knihovny, můžeme přijít i my za Vámi přímo do školy, případně realizovat program online.

Lekci si prosím rezervujte emailem, příp. telefonicky.

Těším se, že si to spolu v knihovně užijeme.

Alice Hrbková a dětské oddělení Městské knihovny Blansko

Je to epický!
Literární teorie, žánry a pojmy v lehké teorii a nelehké praxi. Co všechno je literatura a jak se vyznat v její terminologii. Navazující programy o jednotlivých žánrech v příkladech a autorech.
Klíčové kompetence: k učení, komunikativní
Témata: literatura, literární pojmy

Báchoření, to jsou pohádky a pověsti
Kde jedny končí a druhé začínají, čím se liší a čím se podobají? Proč mají všude na světě svého Otesánka? O čem jsou pohádky pro dospělé?
Klíčové kompetence: k učení, komunikativní, k řešení problémů, sociální
Témata: lidová slovesnost, umělá pohádka, archetypy, dějové vzorce, životní situace

Pohádkáři celého světa, spojte se!
Zdá se, že pohádkáři se znali nebo od sebe opisovali. Přesto jsou každý jiný a vyprávějí mnohem víc než jen pohádky. Ti naši, Božena a Jaromír, si přitom vůbec nezadají s německými bratry nebo Hansem Christianem…
Klíčové kompetence: k učení, komunikativní, k řešení problémů, sociální
Témata: pohádky, lidová slovesnost, archetypy, dějové vzorce, životní situace

V Tramtárii, tam je hej!
Že poesie nemusí být vůbec nuda a číst básně je sexy, Vás zkusí přesvědčit některý z mnoha českých i světových básníků. Nonsensové i trochu serióznější verše kupříkladu Pavla Šruta nebo Christiana Morgensterna jako zdroj inspirace pro jazykovou kultivaci, rozvoj imaginace a polechtání bránice.
Klíčové kompetence: komunikativní, sociální, k učení
Témata: jazyk, poezie, humor

Vynálezce prázdnin
Prázdniny by nebyly bez školy a škola, jak ji známe, by nebyla bez Jana Ámose. Dobrodružný život na pozadí evropských dějin a obdivuhodné dílo Komenského jako materiál pro nenásilné vzdělání a trochu násilné interaktivní činnosti.
Klíčové kompetence: k učení, k řešení problémů, komunikativní, občanské, sociální
Témata: JAK, baroko, pedagogika, životní podmínky v 17. století

Karel žije!
Život a dílo Otce vlasti jako průlet vrcholným českým středověkem, gotikou, dvorskými moresy, (ne)hygienou, pochoutkami i politickými intrikami. Příležitost zahrát si drápky nebo vrhcáby, případně získat ve hře všech 96 drahokamů Svatováclavské koruny.
Klíčové kompetence: k učení, občanská
Témata: Karel IV., středověk, gotika, Praha

Návštěva na Olympu
Seznámení s řeckou mytologií, jejími hrdiny a monstry. Jak ovlivnili antičtí bohové evropskou kulturu a proč jsou nám stále tak blízcí?
Klíčové kompetence: k učení, občanská, komunikativní
Témata: antika, mytologie, starověké Řecko, bohové, hrdinové

Jan řečený Čochtan
Fascinující osobnost Jana Wericha coby pohádkáře, divadelníka, emigranta, humoristy, filozofa…
Program věnovaný Fimfáru, autorskému pohádkářství a pohádkovému autorovi. Vhodný návazný program o Osvobozeném divadle, jeho hlavních aktérech a historických kulisách tohoto fenoménu.
Klíčové kompetence: k učení, komunikativní, k řešení problémů, sociální
Témata: JW, pohádka, divadlo, Osvobozené divadlo, první republika, emigrace, 2. sv. válka

Recyklovaný Arnošt
Pohádky o nepotřebných věcech a lidech aneb dejme odpadu druhou šanci a těšme se na zázrak.
Velmi výchovná legrace v pohádkách Arnošta Goldflama, osobnosti se širokým záběrem i poučným životním osudem. Možnost navázání dalšími autorovými knihami pro děti.
Klíčové kompetence: k učení, k řešení problémů,, občanská
Témata: AG, odpad, žebříček hodnot, divadelní profese, holocaust

Outsideři dobývají svět
Vyberte si svého outsidera! A nechte se překvapit, protože zdání klame a tichá voda břehy mele. V nabídce jsou dětské knihy skandinávských autorů Jo Nesba o doktoru Proctorovi, Gorila a já Fridy Nelssonové, Balada o zlomeném nosu Arne Svingena nebo některá z knih Astrid Lindgrenové, případně jiný příběh jakékoli provenience.
Klíčové kompetence: k řešení problémů, sociální
Témata: outsiderství, sociální zařazení

Operace Ořech a jiné dědkoviny
Prožít prázdniny s třemi postiženými dědoušky rozhodně nechcete. Nebo ano? Díky prázdninovému příběhu Andrey Gregušové zjistíte, že vůbec nezáleží na tom, kolik je člověku let a jak je na tom fyzicky, ale jestli má přátele a smysl pro humor. Základní životní hodnoty a spousta legrace v jednom!
Klíčové kompetence: sociální, komunikační
Témata: senioři, handicapy, empatie, prázdniny, humor

14-14
Příběh dvou chlapců, které sice dělí celé století, ale spojují je základní lidské hodnoty a emoce. Kniha nenásilně navozuje autentickou představu života před 1. světovou válkou a pocit blížící se katastrofy.
Klíčové kompetence: k učení, občanské, sociální
Témata: 1. sv. válka, válka, řešení dilemat, žebříček hodnot

Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí! Můžeme vymyslet program ušitý přímo na míru Vaší skupině dětí. Knihovna je plná úžasných příběhů a pohádek!

nabídka v pdf

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments