Univerzita třetího věku

Blanenská univerzita třetího věku

školní rok 2019/2020

Záštitu nad projektem převzal starosta města Ing. Jiří Crha.

 • Věkové rozpětí účastníků: preferován je seniorský věk (není však podmínkou)
 • Časové vymezení: 10 přednášek během školního roku září 2019–červen 2020, vždy 1x měsíčně v pátek v 17.30 h.
 • Poplatek: 300,– Kč (za celý cyklus, celá částka bude splacena společně s odevzdáním závazné přihlášky a je nevratná)
 • Zakončení: účastníci obdrží Osvědčení o absolvování
 • Koordinátorka projektu (veškeré informace): Eva Mollová (mollova@mk.blansko.cz)
 • Termín podání přihlášky: od pondělí 3. 6. 2019 na ekonomickém oddělení – 4. patro, paní Skoupá (v provozní době knihovny)

Předběžný přehled přednášek:

27. 9. 2019 v 17.30 h (kino Blansko)
Prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc.: Jak se naše tělo mění s věkem aneb člověk se musí naučit stárnout
Lékařka, přednostka kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství a proděkanka Hana Matějovská Kubešová z lékařské fakulty v Brně ve svém inspirativním povídání osvětlí zákonitosti změn probíhajících v lidském těle v souvislosti s věkem. Je stáří kauzálně dáno nebo je v rukou každého z nás, k jakým změnám v těle dojde? Jak zůstat fit a mentálně svěží i v seniorském věku?

11. 10. 2019 v 17.30 h (kino Blansko)
Mgr. Zuzana Hönigová, DiS.: Mozková posilovna
Jak funguje náš mozek a paměť? A co se s nimi děje s přibývajícími lety? Certifikovaná a zkušená trenérka paměti Zuzana Hönigová z Knihovny Jiřího Mahena v Brně Vám pomůže „protáhnout“ všechny mozkové závity a poradí, jak nejlépe svou paměť procvičovat a jak si co nejlépe a na dlouho zapamatovat. 

1. 11. 2019 v 17.30 h (kino Blansko)
prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D.: Klima a krajina – z partnerů soupeři
O měnícím se klimatu hovoří již dlouhé roky odborníci, fakta začínají akceptovat politici a důsledky pociťují především ti z nás, kteří se pohybují v krajině. Nejvíce jsou ovlivněny oblasti vodohospodářství, zemědělství a lesnictví. Co znamenají pojmy změna klimatu, skleníkový efekt, globální oteplování? Proč přibývá klimatických extrémů jako je sucho, povodně, vlny veder? Jaký bude vývoj klimatu do konce století? Na tyto i další otázky odpoví profesor Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně.

6. 12. 2019 v 17.30 h (kino Blansko)
PhDr. Kateřina Vrtělová: Přítomnost nikdy nestárne
Čas adventu vybízí k zastavení, rozjímáni a zamyšlení. Každý věk nám přináší různé možnosti a výzvy. Je pouze na našem rozhodnutí, které dokážeme využít. Přirozená zvídavost a touha dál se vyvíjet nás může posunout dál. Užít si okamžik. Být tady a teď. Kouzlo přítomného okamžiku v každém věku odhalí PhDr. Kateřina Vrtělová, psycholožka, absolventka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

10. 1. 2020 v 17.30 h (kino Blansko)
Mgr. Ondřej Mikulka, Ing. Jakub Drimaj: Kontroverzní obyvatelé našich lesů
Bobr evropský – užitečný vodní architekt nebo záškodník? Tento zavalitý chlupatý hlodavec se nově objevil na řece Punkvě, jeho hráze můžeme najít po letech i na Svitavě. Prase divoké velký obratlovec, jehož pozitivní i negativní životní projevy jdou ruku v ruce s jeho početností. Bohužel na mnoha místech ČR právě v důsledku vysoké početnosti převládají ty negativní průvodní jevy nad pozitivními. Dva odborníci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti poutavě pohovoří o zajímavém životě, smyslu a dalším osudu těchto dvou kontroverzních obyvatel českých lesů…

14. 2. 2020 v 17.30 h (kino Blansko)
Petra Vejvodová, Ph.D.: Techniky manipulace a síla emocí
Odborná asistentka na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Petra Vejvodová se v rámci výzkumu věnuje politickému extremismu, radikalizaci, propagandě a dezinformacím. Ve své přednášce se zaměří na techniky, které využívají tvůrci propagandy a dezinformací. Důraz bude kladen především na roli emocí jako nejdůležitější ingredience úspěšné manipulace.

13. 3. 2020 v 17.30 h (kino Blansko)
RNDr. Jan Hollan: Světlo v umění a světelné znečištění jako fenomén Dotkneme se aktuální problematiky proměny klimatu a světelného znečištění. Tento fenomén způsoben lidským konáním má výrazně negativní dopady na živočichy, ale i samotné lidstvo. V přednášce propojíme ekologii, vědu a umění. Představíme několik prací výtvarných umělců, kteří otázky světelného znečištění zviditelňují skrze galerijní praxi. Za organizaci této přednášky děkujeme Galerii města Blanska.

3. 4. 2020 v 17.30 h (kino Blansko)
doc. Ing. Viera Šottníková, Ph.D.: Pivo a zdraví
Jaké jsou typy a druhy českého piva? Jak se pivo vaří a jak působí na naše zdraví? Je pivo vhodné i jako součást pitného režimu ženy? Jak se pivo a pivovarské kvasnice využívají v medicíně? A co dělat, když se to trošku s jeho konzumací přežene? Český pivní fenomén osvětlí doktorka Viera Šottníková z Ústavu technologie potravin Mendelovy univerzity v Brně.

22. 5. 2020 v 17.30 h. (kino Blansko)
doc. Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D.: Jedlé květy
Co vše se dá na zahrádce pozřít a čím vším je pro naše tělo blahodárné? A na co si naopak dát při konzumaci pozor? Inspiraci pro zahrádku i zpestření jídelníčku poskytne ve své barevné a květy provoněné přednášce odbornice na slovo vzatá docentka Jarmila Neugebauerová z lednického pracoviště Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

12. 6. 2020 v 17.30 h. (kino Blansko)
Dr. Jitka Sedlářová: Příběh blanenské umělecké litiny
Fenomén blanenské umělecké litiny, který neměl v celé Habsburské říši konkurenci a který hluboce ovlivnil život města Blanska, osvětlí ve svém poutavém vyprávění kunsthistorička doktorka Jitka Sedlářová. Prostor zbude i na diskuzi a příp. otázky. Součástí přednášky bude také virtuální prohlídka expozice Blanenské umělecké litiny Muzea Blanenska. Za spolupráci při organizaci přednášky děkujeme Muzeu Blanenska.

Podrobnou anotaci projektu včetně přehledu přednášek a přihlášky najdete zde:

X. ročník U3V – anotace

X. ročník U3V – přihláška

7 komentářů u Univerzita třetího věku

 1. avatar Zdeňka Opustilová napsal:

  dobrý den p.Mollová,chtěla bych se přihlásit,podepsanou žádost a hotovost 300kč bych Vám dodala v pondělí 2.9 2019 -děkuji a přeji pěkný den Opustilová Zdena

  • avatar Lukáš Dlapa napsal:

   Dobrý den, paní Opustilová,
   stavte se prosím v pondělí na ekonomické oddělení, kde si Vás paní Skoupá zapíše.
   Těšíme se na první přednášce.
   L.Dlapa

 2. avatar Alena Kropáčková napsal:

  Dobrý den,
  prosím o sdělení, zda ještě přijímáte přihlášky do Univerzity třetího věku. Děkuji za sdělení a přeji pěkné dny. Alena Kropáčková

  • avatar Lukáš Dlapa napsal:

   Dobrý den, paní Kropáčková,
   ano.
   Stále ještě zapisujeme nově se přihlášené…
   Stačí přinést vyplněnou přihlášku a 300,- Kč.
   Pěkný den
   Lukáš Dlapa

 3. avatar Jana Širůčková napsal:

  Dobrý den,
  je možné přednášku navštívit i v případě, že nejsem studentem Univerzity třetího věku?

  Děkuji Širůčková

  • avatar Lukáš Dlapa napsal:

   Vážená paní Širůčková,
   ano, není problém. Přednášku může navštívit kdokoliv.
   Vstupné pro nezapsané zájemce je 70,– Kč.
   Určitě přijďte 🙂 A klidně řekněte i sousedům a známým 🙂
   Pěkný den
   Lukáš Dlapa

   • avatar Jana Širůčková napsal:

    Děkuji.
    Přeji krásný den, s pozdravem Širůčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *