Univerzita třetího věku

Blanenská univerzita třetího věku

školní rok 2019/2020

Záštitu nad projektem převzal starosta města Ing. Jiří Crha.

  • Věkové rozpětí účastníků: preferován je seniorský věk (není však podmínkou)
  • Počet účastníků: max. 50
  • Časové vymezení: 10 přednášek během školního roku září 2019 – červen 2020, vždy 1x měsíčně v pátek v 17.30 h.
  • Poplatek: 300,– Kč (za celý cyklus, celá částka bude splacena společně s odevzdáním závazné přihlášky a je nevratná)
  • Zakončení: účastníci obdrží Osvědčení o absolvování
  • Koordinátorka projektu (veškeré informace): Eva Mollová (mollova@mk.blansko.cz)
  • Termín podání přihlášky: od pondělí 3. 6. 2019 na ekonomickém oddělení – 4. patro, paní Skoupá (v provozní době knihovny)

Předběžný přehled přednášek:

13. 9. 2019      Prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc.: Jak se naše tělo mění s věkem?

Lékařka, přednostka kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství, proděkanka Hana Matějovská z lékařské fakulty v Brně ve svém inspirativním povídání osvětlí zákonitosti změn probíhajících v lidském těle v souvislosti s věkem. Je stáří kauzálně dáno nebo je v rukou každého z nás, k jakým změnám v těle dojde? Jak zůstat fit a mentálně svěží i v seniorském věku?

11. 10. 2019    Mgr. Zuzana Hönigová, DiS.: Mozková posilovna

Jak funguje náš mozek a paměť? A co se s nimi děje s přibývajícími lety? Certifikovaná a zkušená trenérka paměti Zuzana Hönigová z Knihovny Jiřího Mahena v Brně Vám pomůže „protáhnout“ všechny mozkové závity a poradí, jak nejlépe svou paměť procvičovat a jak si co nejlépe a na dlouho zapamatovat.

8. 11. 2019      prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D.: Klima a krajina – z partnerů soupeři

Oteplování, sucho a nedostatek vody jsou témata, která se v současnosti stále častěji skloňují v médiích i veřejných debatách. Je situace opravdu závažná nebo jde spíše o dramatizování situace? Jak změna teplot ovlivňuje krajinu? Na tyto i další otázky odpoví odborník na téma změny klimatu profesor Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně.

6. 12. 2019      PhDr. Kateřina Vrtělová: Přítomnost nikdy nestárne

Čas adventu vybízí k zastavení, rozjímáni a zamyšlení. Každý věk nám přináší různé možnosti a výzvy. Je pouze na našem rozhodnutí, které dokážeme využít. Přirozená zvídavost a touha dál se vyvíjet nás může posunout dál. Užít si okamžik. Být tady a teď. Kouzlo přítomného okamžiku v každém věku odhalí PhDr. Kateřina Vrtělová, psycholožka, absolventka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

10. 1. 2020      doc. Ing. Viera Šottníková, Ph.D.: Pivo a zdraví

Jaké jsou typy a druhy českého piva? Jak se pivo vaří a jak působí na naše zdraví? Je pivo vhodné i jako součást pitného režimu ženy? Jak se pivo a pivovarské kvasnice využívají v medicíně? A co dělat, když se to trošku s jeho konzumací přežene? Český pivní fenomén osvětlí doktorka Viera Šottníková z Ústavu technologie potravin Mendelovy univerzity v Brně.

14. 2. 2020      Petra Vejvodová, Ph.D.: Techniky manipulace a síla emocí

Doktorka Petra Vejvodová je odbornou asistentkou na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. V rámci výzkumu se věnuje politickému extremismu, radikalizaci, propagandě a dezinformacím. Ve své přednášce se zaměří na techniky, které využívají tvůrci propagandy a dezinformací. Důraz bude kladen především na roli emocí jako nejdůležitější ingredience úspěšné manipulace.

13. 3. 2020      Galerie Města Blanska: Světlo v umění a světelné znečištění jako fenomén

Co by bylo umění bez světla a stínu? Světelné znečištění jako diskutovaný negativní fenomén současnosti negativně ovlivňující člověka i zvířata. A jak to vše spolu souvisí? Propojení vizuálního umění, vědy a ekologie v přednášce RNDr. Jana Hollana v Galerii Města Blanska, které děkujeme za pozvání a spolupráci.

3. 4. 2020        Mgr. Ondřej Mikulka: kontroverzní obyvatelé našich lesů

Bobr evropský – užitečný vodní architekt nebo záškodník? Prase divoké – obávané, přemnožené, potřebné či škodící? Mgr. Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti poutavě pohovoří o zajímavém životě, smyslu a dalším osudu kontroverzních obyvatel českých lesů…

15. 5. 2020      doc. Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D.: Jedlé květy

Co vše se dá na zahrádce pozřít a čím vším je pro naše tělo blahodárné? A na co si naopak dát při konzumaci pozor? Inspiraci pro zahrádku i zpestření jídelníčku poskytne ve své barevné a květy provoněné přednášce odbornice na slovo vzatá docentka Jarmila Neugebauerová z lednického pracoviště Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Ochutnávka přislíbena!

12. 6. 2020      Muzeum Blanenska: Mezi exponáty – Blanenská umělecké litina

Závěrečné setkání věnované historii blanenské umělecké litiny proběhne přímo mezi exponáty a to v expozici Muzea Blanenska. Nahlédneme do pozadí vzniku expozice, vystavených exponátů i života slavných osobností spojených s výrobou blanenské umělecké litiny zhruba v polovině 19. století a to v komentované prohlídce kunsthistoričky Jitky Sedlářové. Děkujeme Muzeu Blanenska za milé pozvání a spolupráci!

 

Podrobnou anotaci projektu včetně přehledu přednášek a přihlášky najdete zde:

X. ročník U3V – anotace

X. ročník U3V – přihláška

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *