Kniha roku

Nejlepší knihou loňského roku a absolutní vítěz literární soutěže Magnesia Litera se stal poslední román Jana Balabána Zeptej se táty. Jeho autor zemřel loni v dubnu krátce poté, co knihu dokončil.

Rozhodlo o tom na tři sta odborníků z knižní branže včetně knihkupců, knihovníků, kritiků, pedagogů i spisovatelů.

Cenu převzala Balabánova žena Petra Sasínová. Ona byla první čtenářkou manželových rukopisů – včetně oceněné knihy.

Ta je poměrně drásavou četbou, plnou bolesti a trýznění. „Tátou“ z názvu knihy je vážený lékař Jan Nedoma, po jehož smrti se objeví pochybnosti o jeho úloze v minulém režimu. „Dočteme tu knihu někdy do konce? Bude někdy konec těm dopisům, otázkám a pomluvám,“ uvažuje v románu Nedomův syn Emil. Rád by se táty na všechno zeptal – ale jak?

Kniha je součástí fondu blanenské knihovny.

Zpracováno dle Mladé fronty dnes.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kniha na mém nočním stolku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.