Cesty za poznáním v Senior centru Blansko

Ve středu 13. července 2011 se v příjemném prostředí kaple Senior centra Blansko uskutečnil hudební poslechový pořad z cyklu Městské knihovny Blansko CESTY ZA POZNÁNÍM k významnému životnímu jubileu naší přední operní pěvkyně sopranistky Evy Urbanové.

Sedmnáct klientů výše uvedeného zařízení se zaposlouchalo do výjimečného hlasu operní divy a v průřezu jejím životem a tvorbou se účastníci dozvěděli některé aktuality a zajímavosti, vztahující se k životu i práci Evy Urbanové. Například to, která role je pro ni nejobtížnější k nastudování, či jaké bylo společné koncertní turné Evy Urbanové a Karla Gotta, jež proběhlo minulý rok v osmi městech Čech, Moravy a Slovenska.

Z hudebních ukázek senioři slyšeli výběr  toho nejlepšího, co Eva Urbanová nastudovala, např. roli Aidy v opeře Aida od Giuseppe Verdiho, Elizabeth z opery Don Carlos také od Giuseppe Verdiho, ukázku z opery Tosca – role Toscy od Giacoma Pucciniho, z opery Turandot – role Turandot též od Giacoma Pucciniho, z novějších Adriana Lecouvreur – role Adriany od Francesca Cilea, role Santuzzy v opeře Cavalleria rusticana Pietra Mascagniho a z našich oper roli Kostelničky, oceněnou dvěma cenami Thálie, z opery Její pastorkyňa od Leoše Janáčka. Famózní tečkou na závěr byla ukázka z opery Libuše Bedřicha Smetany, konkrétně třetí dějství, trvající přes 14 minut.

Při  závěrečném potlesku se všichni klienti Senior centra alespoň pocitově přenesli na divadelní prkna světových operních scén.

Ještě dlouho po skončení pořadu všem doznívaly v mysli tóny hlasu Evy Urbanové a většina posluchačů ještě nějakou chvíli setrvala v prostředí kaple, které bylo pro tento pořad dobře zvolené.

Hlavním pořadatelem ve spolupráci s knihovnou bylo právě Senior centrum Blansko.

Klienti tohoto centra se mohou těšit na pokračování hudebního pořadu v jejich prostorách na podzim letošního roku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Hudební oddělení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.