Blanenská knihovna se připojí k BMČ 2017

Stejně jako v uplynulém, tak i letos se Městská knihovna Blansko, stejně jako více než 400 veřejných knihoven v České republice, aktivně zapojuje do tradiční celonárodní knihovnické akce BŘEZEN – MĚSÍC ČTENÁŘŮ, kterou již poosmé vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

Pracovníci blanenské knihovny připravili pro zájemce z řad stálých čtenářů a ostatních návštěvníků pestrou programovou nabídku, jejímž cílem je přispět ke zkvalitnění a zefektivnění čtenářství jako takového.

Čtenářský měsíc zahájí 1. března 2017 druhá přednáška z cyklu GENEALOGIE III., který navazuje na dva předchozí. Tento cyklus je určen jednak pro ty, kdo již mají základní rodokmen hotový. Vědí, kdy se osoby, o které se zajímají, narodily, oženily (vdaly), zemřely a rádi by jim přidali další „lidský rozměr“ a již nemají žádného pamětníka, kterého by bylo možné se zeptat (popřípadě si chtějí „kriticky ověřit“ různé historky).

GENEALOGIE III. může rovněž zaujmout i fanoušky regionální historie a historiografie. Blíže totiž seznámení s dalšími typy archiválií v různých archivech a jejich vzájemnými vztahy (jak se informace navzájem doplňují). Hovořeno bude o pozemkových knihách (kde je najdeme a jak s nimi pracovat – co vše obsahují) a také o možnostech bádání v justičních (soudy), školských a finančních (katastry) fondech. Svoje místo budou mít i speciální případy (zachované osobní spisy různých zaměstnanců, zejména státních –  učitelů apod.). Přednášet bude ředitelka Státního okresního archivu v Blansku PhDr. Božena Kovářová.

Březnová autorská výstava fotografií Elišky Blažkové „HAREDIM“ ve výstavní místnosti VÝSTAVKA Městské knihovny Blansko bude zaměřena na problematiku sefardských Židů (Haredim), mezi kterými se fotografka nějakou dobu pohybovala a dokumentovala jejich život. Na přání autorky proběhne zahájení bez vernisáže. Originální fotografie si mohou zájemci prohlédnout do 7. dubna 2017.

Oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Blansko na letošní jarní prázdniny připravilo dny plné her. Celý týden od 13. do 17. března 2017, kromě středy 15. března 2017, vždy od 10 do 15 hodin si může kdokoliv přijít zahrát stolní hry do oddělení pro děti a mládež.

Čtenářský měsíc bude pokračovat 14. března 2017 akcí, kterou bude poslechový pořad o životě a tvorbě zpěváka Pavla Nováka z projektu „Hudební toulky“.

Blanenský básníkovník (strom na náměstí Svobody v Blansku ověšený básničkami) připraví blanenští knihovníci jako připomenutí Světového dne poezie na 21. březen 2017.

22. března 2017bude pokračovat cyklus GENEALOGIE III. třetí přednáškou opět s lektorkou PhDr. Boženou Kovářovou.

Postřehy a zkušenosti z cest na Blízký východ (Izrael, Palestina, Sýrie, Libanon, Irán…) spojené s aktuálním komentářem a diskusí. Taková bude náplň vystoupení politologa a právníka JUDr. PhDr. Marka Čejky, Ph.D., který se zaměřuje především na problematiku Blízkého východu. Marek Čejka vystudoval právo a politologii. Mnohokrát navštívil Blízký východ a v letech 2001 – 2002 absolvoval stáž na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a v roce 2014 zkoumal americký judaismus a islám na Hartford Seminary v Connecticutu. V současnosti působí mj. ve Vojenském historickém ústavu v Praze a přednáší na několika vysokých školách. Je autorem řady článků a několika knih: Judaismus a politika v Izraeli (2002, 2009), Izrael a Palestina (2005), Encyklopedie blízkovýchodního terorismu (2007), Dějiny moderního Izraele (2011) a je spoluautorem knihy Rabíni naší doby (2010, s Romanem Kořanem, vyšlo též nakladatelství v Routledge). Provozuje blog: blizky-vychod.blogspot.com

Přednáška pod názvem „Blízký východ očima Marka Čejky“ se uskuteční v pondělí 27. března 2017.

29. března 2017 vystoupí v knihovně s přednáškou „Proč onemocníme?“ lektor zdravého životního stylu Milan Siklenka.

I v letošním roce se oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Blansko připojuje k celorepublikové akci „Noc Andersenem“. Spát v knihovně se bude po celé České republice v noci z 31. března na 1. dubna 2017, a tudíž termínově spadá s do BMČ 2017. Letošním tématem je populární Čtyřlístek, a tak i v Blansku bude celým programem provázet Piňďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka.

Vzhledem k praktickým zkušenostem neuvažuje Městská knihovna Blansko v souvislosti s BMČ 2017 o čtenářské amnestii, ani o zmírňování či odpouštění poplatků.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments